Po dłuższych chorobach, na przykład związanych z dolegliwościami jelitowymi, jedni szybciej nabierają sił, inni wolniej. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że wyczerpany organizm potrzebuje nierzadko większej jednorazowej dawki elektrolitów i witamin. Jednak nie tylko konkretne zakażenia powinny decydować o tym, że warto czasem skorzystać z kroplówki.
Kroplówki i wlewy dożylne
Nie zawsze do skutecznej rekonwalescencji wystarczają sposoby domowe. Bywa bowiem, że najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pełnych, skutecznych zestawów. Najlepszym wyjściem może się okazać dostarczenie niezbędnych składników bezpośrednio do krwioobiegu. Temu służą wlewy dożylne i kroplówki witaminowe. Przykładem może być Kroplówka Witamina C.
Ta kroplówka jest o tyle bardziej istotna, że nasz organizm nie wytwarza tej witaminy. Witamina „C” należy też do najbardziej znanych antyoksydantów. Likwiduje wiele zagrożeń, poprawia stan dziąseł i stan układu kostno-stawowego.
Trzeba mieć jednak na uwadze to, że są sytuacje, kiedy tabletki z tą witaminą nie wystarczają, a dużą dawkę należy dostarczyć dożylnie. Z kroplówki witaminowej można skorzystać w Vitalea, w Katowicach.
Osobom regularnie uprawiającym sport, z chorą wątrobą lub trzustką, poddającym się terapii antynowotworowej i podatnym na stres może pomóc kroplówka z glaudationem. Zaleca się ją na stres oksydacyjny.
Wśród skutecznych antyoksydantów znajduje się kroplówka z kwasem alfa-liponowym. Organizm oczyszcza z metali ciężkich i wspomaga pracę wątroby – kroplówka Detox. Są również kroplówki wzmacniająco-regeneracyjne, regenerujące wątrobę. Również przydatne przy leczeniu kaca. Działanie układu sercowo-naczyniowego wspomoże kroplówka – Koenzym Q10. Dostępne są też kroplówki z magnezem i multiwitaminą.
Ten drugi zestaw bywa bardzo pomocny w przypadku awitaminozy. Oprócz bardziej znanych witamin wśród składników znajduje się kwas foliowy (zwany witaminą B9), kwas pantotenowy (witamina B5), biotyna (witamina B7 lub H) oraz niacyna, czyli witamina PP.
Czy istnieją przeciwwskazania?
Oczywiście, że istnieją. Przede wszystkim to co zażywamy w nadmiarze może zaszkodzić naszemu zdrowiu – również witaminy i minerały.
Na przykład w wypadku kroplówki z multiwitaminą zdecydowanie nie zaleca się jej osobom z hiperwitaminozą. Mającym problemy z nerkami, cierpiącym na Parkinsona lub epilepsję. Również ta kroplówka może zaszkodzić tym, którzy są uczuleni na pewne jej składniki, chociażby na soję lub orzeszki ziemne. Również matkom w okresie karmienia piersiom nie zaleca się kroplówki z multiwitaminą.
Istnieją również przeciwwskazania do wlewów dożylnych osobom mającym między innymi problem z nerkami lub mięśniem sercowym. Osobom z niewydolnością nerek ni zaleca się onityny.
Zatem, zanim zdecydujemy się na użycie jakiejś kroplówki to najpierw sprawdźmy w czym na może pomóc i jakiej nie możemy używać, jeśli nam coś dolega.